روحانی: سینما یکی از کارآمدترین ابزار فرهنگی و هنری است

روحانی: سینما یکی از کارآمدترین ابزار فرهنگی و هنری است
بزرگ کردن قلم برگشت به حالت عادی قلم کوچک کردن قلم چاپ صفحه پی دی اف صفحه ارسال به دوستان

رئیس جمهوری در پیامی به مناسبت مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر تصریح کرد: سینما یکی از کارآمدترین ابزار فرهنگی و هنری است که بشر امروز برای معرفی و انتقال پیام­ها و مواریث و دستاوردهای تمدنیِ خود کشف کرده است.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه یکشنبه 22 بهمن ماه در آیین اختتامیه جشنواره فیلم فجر پیام رئیس جمهوری به این مراسم را به شرح زیر قرائت کرد:
«امروز، اهل نظر دیگر فرهنگ را فقط زیربنا یا صرفاً روبنای توسعه جوامع نمی­دانند. امروز، «فرهنگ» هم زیربنا و هم روبنا است. ما در جمهوری اسلامی ایران، فرهنگ را به عنوانِ مهمترین مقصد و غایتِ برنامه­های توسعه می­شناسیم.
ظهور همزمان سه پدیده اینترنت، تلفن‌ های همراه هوشمند، شبکه­ های اجتماعی که جمع آنها سودای غلبه بر نظام رسانه­ای و قلب و روح و فکر تمامی ساکنان کره خاکی را دارند، دست ­اندرکاران سینمای ما را بر آن می دارد تا به مثابه محتوای فکری و هنری، این ابزار و امکانات را به کمال به خدمت بگیرند و سینمای مقتدر ما در این عرصه، ابتکار عمل را در دست خود داشته باشد! عرصه­ ای که جامعه در آن آگاهی خودش را جست‌ و جو می ­کند. سینما امکان نقد و گفت­ و­ گو درباره مسائل و موضوعات مهم را برای گروه ­های متنوع جامعه فراهم می­ کند و این آغاز هر نوع بهبودی در زندگی و حیات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ماست.
مردم در عمقِ داستان ­های سینمایی به دنبال زندگی، هویت، رؤیاها، رنج ­ها، شادی ­ها و امیدهای خود می گردند. شاید این وجه سینما، از علل مهم جذابیت­های مردمی­ اش باشد. سینما می­ تواند چنین بستری را برای جستجوی جمعی - با هدف کمک به یافتنِ پاسخ ­های مردم ما فراهم کند. سینمای ما هرگاه که به ایفای چنین نقش و مسئولیتی نزدیک شده، توانسته است به جای تقلید، بر نوآوری­ های خودش تکیه زند و آوازه­ اش را در جهان منتشر کند.
سینما یکی از کارآمدترین ابزار فرهنگی و هنری است که بشر امروز برای معرفی و انتقال پیام ­ها و مواریث و دستاوردهای تمدنی خود کشف کرده است. اما تمدنی می­تواند امید به ماندگاری، باروری و بازتولید ارزش­هایش داشته باشد که فرآیند انتقال توأم با ارتقاء خود را مدیریت کند، آن را حیاتی بداند، نسبت به نقاط قوت و ضعف خود از منظری استراتژیک، احاطه یابد و آنی از تزریق «امید» به جامعه غافل نشود.
سینمای ما باید حوزه فرهنگی و تمدنی خود را مجدداً بشناسد و در عین اینکه همواره «فرهنگ دینی و ملی » و «مسائل ایران» مهمترین محور و موضوعش است، به دنبال کسب سهمی هر چه فزون­ تر از میدان فرهنگ و هنر دیگر سرزمین­ها و نیز اقتصاد جهانی صنعت تصویر باشد! برای نیل به این منظور، باید امکانات، قابلیت­ ها و ظرفیت ­های ملی و بین ­المللی خود را هر روز ارتقا بخشیم. در این زمینه، توسعه نیروی انسانی، توسعه سازمانی، توسعه منابع سرمایه، توسعه فناوری، فراهم‌ سازی زیرساخت­ های حقوقی و تجهیزاتی، فعال­ شدن در صحنه دیپلماسی فرهنگی جهان، برندسازی، بازارسازی و توسعه خلاق بازار و سرانجام طراحی و تدوین استراتژی ­های عرضه محصولات از مهمترین برنامه­های سینمای ایران ما خواهد بود. سینمایی که دیگر با مجموعه­ ای از سالن­ های نمایش تعریف نمی ­شود، بلکه وب‌ سایت­ ها، شبکه­ های اجتماعی و بسیاری از تصویرافزارها که امکان پخش تصویر متحرک را دارا هستند، به نوعی در حیطه صنعت تصویر و سینما واقع می شوند. سینمای ما باید با جذب انبوه جوانان با استعداد، خوش­قریحه و اندیشمند از گستره ایران­زمین، ریشه در خاک و سر بر آسمان ساید.
اشتغال ­زایی عظیم سینما، توانمندی آن در ایجاد نشاط و امید در جامعه و آموزنده بودن از ویژگی­های این سینما است. سینمای ما با بیان علمی و هنری مشکلات جامعه و نقد سیاست­ها، رویکردها و عملکرد دولت و مؤسسات تأثیرگذار جامعه، می ­تواند عامل پیشرفت، توسعه و رفع موانع پیش ­روی جامعه باشد.
امام(ره) فرمودند در جمهوری اسلامی همه باید با انتقادها و طرح اِشکال­ها، راه را برای سعادت جامعه باز کنند (صحیفة نور، جلد ۱۴، صفحه ۲۴).
سینما با بیان و طرح مسائل و نظریات جدید می ­تواند جامعه را برای مواجهه با آنها آماده سازد. با رفتن به فضاهای طبیعی و تاریخی سرزمین ­مان و نیز بازتاب و معرفی هزاران رسم و واقعه آیینی، دینی و ملی به کمک پیشرفت صنعت گردشگری بشتابد و با نگاه دانش ­بنیان باعث پیشرفت فناوری و توسعه استارتاپ­ ها شود.
این سینما قادر است آرامش روانی به جامعه ببخشد، به حفظ ثبات اجتماعی و التیام گُسست ­ها مرهم باشد، با­ نشاط و نشاط ­آفرین باشد، قانون و اخلاق را که مولفه­های تنظیم ­کننده روابط اجتماعی هستند، تحکیم بخشد، احساس امنیت، استقلال و اقتدار ملی را تقویت کند، اما خود نیز باید از امنیت و آرامش خاطر درونی برخوردار باشد و جهان را عرصه پرواز خود بداند. من سینما را بخش مهمی از راه­ حل­ های مسائل و مشکلات امروز و فردای ایران و جوانان عزیزمان می‌دانم و نه مشکل!»
به گزارش ایرنا، سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن برگزار شد. در این دوره از جشنواره 22 فیلم بلند داستانی، یک انیمیشن و دو فیلم مستند در بخش سودای سیمرغ با یکدیگر رقابت کردند.

امروز
کل بازدید
1456
2962572

 

Copyright © 1396 پایگاه اطلاع رسانی دکترمحمدرضاخباز. کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد. طراحی وبهینه شده توسط گروه فناوری اطلاعات باران.